قسمتی از رساله توضیح المسائل در مورد اثبات وجود خدا

فصل اوّل: اثبات وجود خدا

در کتب کلامى و فلسفى، براى اثبات وجود خداوند متعال، براهین و دلایل فراوانى اقامه شده است که در اینجا، سه برهان را که فهم آن آسانتر است مى‏آوریم:

الف) برهان فطرت‏

کلمه «فطرت» در لغت به معناى «سرشت» است و فطرى بودن وجود خداوند به دو معنى است:

یکى اینکه اثبات وجود او احتیاج به استدلال و اکتساب ندارد و مانند همه بدیهیّات، امرى ضرورى و بسیار روشن است. خداوند مى‏فرماید:

«افِى اللَّهِ شَکٌّ فاطِرِ السَّمواتِ وَ الْارْض».[1] «آیا در وجود خدا که خالق آسمانها و زمین است تردیدى هست»؟

یعنى از تصوّر خلقت جهان هستى، تصدیق به وجود خالقى مدبّر، عالم و حکیم لازم مى‏آید.

به تعبیر دیگر، هر گاه انسان، آفرینش جهان هستى را با این همه عظمت ویژه، در ذهن و فکر خود تصویر و تصوّر کند، بلافاصله در ذات و فطرت خود به وجود آفریدگارى دانا و تدبیر کننده و عظیم، تصدیق و گواهى خواهد داد.

معناى دیگر فطرى بودنِ وجود خداوند این است که انسان، روحى خداجو دارد و در حقیقت خداجویى و خدایابى در عمق جان وى حاکم است و اگر حجابهاى غفلت و مادیّت از پیش چشم او برداشته شود خداوند را مى‏یابد همانگونه که انسان تشنه، تشنگى را در مى‏یابد.

مراد از فطرت در اینجا معناى دوّم است، زیرا وقتى دست انسان در بن بستهاى زندگى از همه اسباب ظاهرى کوتاه، و به تعبیر دیگر غفلتها و حجابها زایل شد خداوند را با چشم فطرت مى‏بیند و نا خود آگاه نجات و حاجت خود را از او مى‏خواهد. در این حالت، انسان خداى متعال را با

______________________________
(۱)- ابراهیم/ ۱۰٫

رساله توضیح المسائل، ص: ۴۶۷

علم حضورى مى‏یابد، مانند تشنه‏اى که پس از نوشیدن آب، رفع عطش را با علم حضورى در مى‏یابد. رسالت همه پیامبران الهى نیز این بوده است که این حالت توجّه و حضور را در انسان دائمى کنند تا انسان همیشه و در همه لحظات خداجو باشد. و خود را در محضر خداوند متعال ببیند.

ب) برهان نظم‏

اوّلًا شکى نیست که نظمى دقیق بر عالم وجود حکم فرماست و هیچ عاقلى نیست که در وجود نظم در موجودات مادّى- از اتم گرفته تا کهکشانها- تردید کند.

ثانیاً وجود نظم و تدبیر نیز بدون ناظم و مدبِّر ممکن نیست و هیچ عاقلى نظم را زاییده تصادف و اتّفاق نمى‏داند. بنابراین عقل از روى ضرورت حکم مى‏کند که نظم و تدبیر این جهان، گواه روشنى بر وجود مدبّرى حکیم است.[۲] خداوند مى‏فرماید:

«سَنُرِیهِمْ ایاتِنا فِى الْافاقِ وَ فى‏ انْفُسِهِمْ حَتّى‏ یَتَبَیَّنَ لَهُمْ انَّهُ الْحَقُّ».[3] ما آیات خود را در آفاق جهان و نفوس بندگان هویدا مى‏کنیم تا آشکار شود که وجود خداوند حقّ است»

ج) برهان امکان‏

تردیدى نیست که وجود، عارض بر جهان هستى شده است و به عبارت دیگر وجود براى جهان ضرورت ندارد و به اصطلاح منطقى، عالَم «ممکن الوجود» است. پس باید کسى این وجود و هستى را به جهان، اعطاء کرده باشد. حال این کس:

۱) یا خودِ اوست یعنى عالَم به خودش، وجود داده است که در این صورت، «دور» یعنى‏

______________________________
(۱)- نقل کرده‏اند که «نیوتن»، مدلى از منظومه شمسى ساخته و آن را به سقف کارگاه علمى خود آویخته بود و گاه براى رفع خستگى آن را به کار مى‏انداخت و از حرکت خاصّ آن لذّت مى‏برد. نیوتن، دوستى داشت که منکر خداوند بود و بارها درباره وجود خداوند با او مناظره کرده بود. روزى به دیدار نیوتن آمد. نیوتن دستگاه را به کار انداخت. دوستش شگفت‏زده پرسید: چه کسى این را ساخته است؟ نیوتن با خونسردى گفت: سازنده‏اى ندارد و خود بخود به وجود آمده است. دوستش گفت: چنین چیزى ممکن نیست. بعد از گفتگوى بسیار، نیوتن گفت: چگونه این منظومه کوچک سازنده‏اى دارد ولى جهان گسترده هستى بدون خالق مدبّر است؟

(۲)- فصّلت/ ۵۳٫

رساله توضیح المسائل، ص: ۴۶۸

توقّف چیزى بر خودش لازم مى‏آید. و در علم منطق اثبات شده است که «دور» باطل و محال است.

۲) یا چیزى غیر از عالَم، به عالَم هستى داده و خود آن هم، هستى را از عالَم گرفته است یعنى با تأثیر در یکدیگر، وجود و هستى را از همدیگر اخذ کرده‏اند که در این صورت هم باز «دور» لازم مى‏آید و در نتیجه به سوى باطل و محال مى‏رود.

۳) یا چیزى غیر از عالَم است که خودِ آن هم داراى علّت دیگرى است و آن علّت نیز علّت دیگرى دارد که لازمه این امر، وجودِ سلسله‏اى از علل غیر متناهى (علّتهاى ناشدنى) و در نتیجه «تَسلسُل» است و در علم منطق اثبات شده است که «تسلسل» نیز باطل است، زیرا معناى آن وجود معلولهاى بدون علّت است که تصوّر آن با حکم به عدم آن همراه است و به عبارت دیگر بطلان آن بدیهى است.

۴) و یا اینکه، اعطاء کننده هستى به عالَم، «واجب الوجود» است که هستىِ آن، از خودِ اوست و همه هستیها نیز از او سرچشمه مى‏گیرد. در لغت فارسى به این موجود «خدا» و در لغت عربى به او «اللَّه» مى‏گویند. قرآن شریف این برهان را در سخنى رسا و بسیار موجز چنین بیان فرموده است:

«امْ خُلِقُوا مِنْ غَیْرِ شَى‏ءٍ امْ هُمْ الْخالِقُون»[4] «آیا خود بخود آفریده شده‏اند یا خود خالق خویش هستند؟ (هر دو محال است پس خالق شما خداوند است)».

و نکته‏اى که باید به آن توجّه داشته باشیم این است که: چون در این جهان هستى، حیات، قدرت، علم، شعور، اراده و مانند اینها حکم فرماست پس باید واجب الوجود که هستى بخش این جهان است نیز داراى کلّیه این فضایل باشد، زیرا:

ذات نایافته از هستى بخش‏

 

کِى تواند که شود هستى بخش؟

 

 

 

 

 

بنابراین، اینکه گفته شده که منشأ این جهان مادّه و انرژى است که همو واجب الوجود است علاوه بر اینکه دلیلى ندارد و قرآن شریف نیز آن را تخیّل و گمانى بیش نمى‏داند،[۵] دلیل بر ردّ

______________________________
(۱)- طور/ ۳۵٫

(۲)- وَ قالُوا ما هِىَ الاّ حَیاتُنَا الدُّنْیَا نَمُوتُ وَ نَحْیا وَ ما یُهْلِکُنا الّا الدَّهْرُ وَ ما لَهُمْ بِذلِکَ مِنْ عِلْمٍ انْ هُمْ الاّ یَظُنُّونَ «کافران گفتند: زندگى ما چیزى جز زندگى همین دنیا نیست که مى‏میریم و زنده مى‏شویم (گروهى مى‏روند و گروهى مى‏آیند) و جز طبیعت ما را هلاک نمى‏کند، این سخن نه از روى علم است بلکه گمانى بیش نیست» (جاثیه/ ۲۴).

رساله توضیح المسائل، ص: ۴۶۹

آن نیز وجود دارد و آن اینکه مادّه و انرژى و مانند اینها که علم، قدرت، شعور، حیات، اراده و ….

ندارند چگونه مى‏توانند جهانى سراسر علم، قدرت، شعور، حیات، اراده و …. خلق کنند؟

فصل دوّم: اثبات توحید

«توحید»، اوّلین اصل از اصول دین و به معناى یکتایى خداوند متعال است. در فصل اوّل دلایل وجود خداوند را بیان کردیم و در این فصل به بیان دلایل یکتا بودن خداوند مى‏پردازیم. از میان ادّله فراوان توحید، نیز سه دلیل را برمى‏گزینیم:

الف) برهان فطرت‏

انسان همانگونه که در بن بستها اصلِ وجود خدا را مى‏یابد و او را مى‏خواند، همچنین در مى‏یابد که او یکى است. شنیده نشده است کسى در حال اضطرار به دو مبدأ فیض دهنده و به دو پناهگاه پناه ببرد و به عبارت دیگر چنانکه خدا را در مى‏یابد، وحدت مطلق آن ذات مقدّس را نیز درمى‏یابد:

«فَاذا رَکِبُوا فِى الْفُلْکِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ الَى الْبَرِّ اذا هُمْ یُشْرِکُون»[6] «هنگامى که در کشتى سوار شوند [و با خطرات مواجه گردند] خدا را با اخلاص (و یکتایى) مى‏خوانند و چون خدا ایشان را به ساحل نجات رساند [دوباره در اثر غفلت‏]، مشرک مى‏شوند».

ب) برهان نظم‏

این برهان داراى چندین بیان است، یک بیان این است که: اگر دو خداوند وجود داشته باشد باید هر یک مستقلًاّ در این جهان تأثیر داشته باشد که لازمه آن وارد شدن دو علّت بر معلول‏

______________________________
(۱)- عنکبوت/ ۶۵٫

رساله توضیح المسائل، ص: ۴۷۰

واحد است و این محال است.

تقریر دیگر چنین است: شکّى نیست که در جهان هستى نظم واحدى حکم فرما است. به طورى که اگر ذرّه‏اى از این جهان جابجا شود در کلّ نظام آن اختلال پیش خواهد آمد. وقتى وحدت نظم قطعى باشد، شکّى باقى نمى‏ماند که نظم دهنده واحدى نیز بر جهان هستى حکم فرما است، زیرا اگر دو نظم دهنده بود، وحدتى در میان نبود و اگر وحدت نظم نبود این عالم نابود مى‏شد، چنانکه قرآن شریف نیز مى‏فرماید:

«لَو کانَ فیهِما الِهَهٌ الّا اللَّهُ لَفَسَدَتا».[7] «اگر خدایى غیر از اللَّه در آسمان و زمین بود، آسمان و زمین نابود مى‏شدند».

ج) برهان امکان‏

اگر دو خدا در این جهان بود هر دو محدود بودند، زیرا لازمه دوتا بودن، محدودیّت است و خداى محدود، خدا نیست، زیرا نتیجه محدود بودن، احتیاج و ناتوانى است. به اصطلاح فلسفى از تصوّر دو خدا تصدیق به اینکه هیچ یک خدا نباشند لازم مى‏آید و به اصطلاح منطقى از تصوّر دو خدا، وجود دو ممکن الوجود لازم مى‏آید، زیرا واجب الوجود وجودى است که محدود نباشد.

همانگونه که قرآن شریف نیز مى‏فرماید:

«وَ ما کانَ مَعَهُ مِنْ الهٍ اذاً لَذَهَبَ کُلُّ الهٍ بِما خَلَقَ وَ لَعَلا بَعْضُهُمْ عَلى‏ بَعْضٍ سُبْحانَ اللَّهِ عَمَّا یَصِفُون».[8] «معبود دیگرى با خداوند نیست و اگر چنین بود هر معبودى مخلوق خود را تدبیر مى‏کرد و بعضى بر بعضى دیگر برترى مى‏جستند، منزّه است خدا از آنچه (کافران) وصف مى‏کنند».

بیان و تقریر دیگر این برهان چنین است: خدا موجودى است که وجود براى آن ضرورت دارد و ازلى، ابدى و غیرمتناهى است. معلوم است که فرض چنین وجودى، موجب طرد و نفى خداى دیگر است و به عبارت فلسفى، تصوّر آن، وحدت آن و طرد هر واجب دیگرى را لازم دارد، زیرا اگر واجب دیگرى وجود داشته باشد، غیر متناهى نیست.

______________________________
(۱)- انبیاء/ ۲۲٫

(۲)- مؤمنون/ ۹۱٫

رساله توضیح المسائل، ص: ۴۷۱

«هُوَ الْاوَّلُ وَ الْاخِرُ وَ الظَّاهِرُ وَ الْباطِنُ وَ هُوَ بِکُلِّ شَى‏ءٍ عَلیم»»[9] «اوّل و آخر و پیدا و پنهان، اوست و او به هر چیز آگاه است».[10]

 

 

 

 


[۱] ( ۱)- ابراهیم/ ۱۰٫

 

[۲] ( ۱)- نقل کرده‏اند که« نیوتن»، مدلى از منظومه شمسى ساخته و آن را به سقف کارگاه علمى خود آویخته بود و گاه براى رفع خستگى آن را به کار مى‏انداخت و از حرکت خاصّ آن لذّت مى‏برد. نیوتن، دوستى داشت که منکر خداوند بود و بارها درباره وجود خداوند با او مناظره کرده بود. روزى به دیدار نیوتن آمد. نیوتن دستگاه را به کار انداخت. دوستش شگفت‏زده پرسید: چه کسى این را ساخته است؟ نیوتن با خونسردى گفت: سازنده‏اى ندارد و خود بخود به وجود آمده است. دوستش گفت: چنین چیزى ممکن نیست. بعد از گفتگوى بسیار، نیوتن گفت: چگونه این منظومه کوچک سازنده‏اى دارد ولى جهان گسترده هستى بدون خالق مدبّر است؟

 

[۳] ( ۲)- فصّلت/ ۵۳٫

 

[۴] ( ۱)- طور/ ۳۵٫

 

[۵] ( ۲)- وَ قالُوا ما هِىَ الاّ حَیاتُنَا الدُّنْیَا نَمُوتُ وَ نَحْیا وَ ما یُهْلِکُنا الّا الدَّهْرُ وَ ما لَهُمْ بِذلِکَ مِنْ عِلْمٍ انْ هُمْ الاّ یَظُنُّونَ« کافران گفتند: زندگى ما چیزى جز زندگى همین دنیا نیست که مى‏میریم و زنده مى‏شویم( گروهى مى‏روند و گروهى مى‏آیند) و جز طبیعت ما را هلاک نمى‏کند، این سخن نه از روى علم است بلکه گمانى بیش نیست»( جاثیه/ ۲۴).

 

[۶] ( ۱)- عنکبوت/ ۶۵٫

 

[۷] ( ۱)- انبیاء/ ۲۲٫

 

[۸] ( ۲)- مؤمنون/ ۹۱٫

 

[۹] ( ۱)- حدید/ ۳٫

 

[۱۰] آیت‏اللّه العظمى مظاهرى، رساله توضیح المسائل، ۱جلد، مؤسسه فرهنگى مطالعاتى الزهرا(س) – اصفهان، چاپ: پانزدهم، ۱۳۸۹٫

 

اطلاعیه های ملا نایینی به زبان فارسی و وب سایتها = الاعلان لــ ملا نایینی مع الویب

اطلاعیه های ملا نایینی
( شادی و غم و اندیشه )

برای خواندن اطلاعیه های  فارسی  ما،  وب سایت  بَه دین  http://bahdin.ir/?p=281 را ملاحظه فرمایید. انشاء الله خوشحال شوید. همچنین لیست وب سایتهای فارسی را در همین وب سایت ببینید http://bahdin.ir/?p=46


الاعلان لبعض ما یقدر علماء الشیعه بلا اذن من الحاکم الشرعی http://maakum.org/?p=44 و ایضا ما عند نا من الویب بالعربیه http://maakum.org/?p=209 


o.h.s.t

http://ohst.ir/  = ENGLISH HOME 

=================================
نشانی وب سایتهای ملا نایینی که غالبا به زبان فارسی و بعضا به زبان عربی و ندرتا به زبان انگلیسی است۱۳۹۵/۰۶/۳۰
------------------------------------------------------------------

ابتدا نکته های مهم این صفحه 


 

الف: http://shopramz.ir وب سایت شاپرمز و وبلا عربی آن فروشگاه دفتر است و رمزهای هر یک از صفحات آن به صورت جداگانه به فروش می رسد. و از این جهت با سایر وب سایتهای ملا نایینی متفاوت است.


باء: http://halblog.ir/ وب سـایـت حال بلاگ محل معرفی اجمالی بیش از ۲۲ وبلاگ ملا نایینی


توجه: محتوای وب سایت حال بلاگ  halblog.ir بخاطر اهمیت آن در حاشیه وب سایت http://behras.ir/ تکرار می شود


جیم: مهمترین وب سایتها


۱- http://www.vajd.ir/ راهی به سوی  ۷۷  وب سایت و  ۲۲ وبلاگ ملا نایینی! 
۲- http://alghanoon.ir/ وب سایت القانون برای قانون ازدواج موقت در نظام جمهوری اسلامی ایران.
۳- http://bahweb.net/ وبلاگ بَهوب دات نت برای پشتیبانی احتمالی از وب سایت وجد  http://www.vajd.ir/ که کپی همین وب سایت خواهد بود. 
۴- http://alebtekar.ir/ وبسایت الابتکار در مورد ابتکاری در آموزش قرآن کریم دارای کتاب با تجربه ده ها دوره تدریس در نقاط مختلف جمهوری اسلامی ایران.
۵- http://maakum.org الموقع الرسمی لمکتبه السرور والحزن والتفکر و فیه الاعلان لبعض ما یقدر علماء الشیعه بلا اذن من الحاکم الشرعی
۶- http://mollanayini.ir وبگاه بین الملل ملا نایینی با وبلاگ عربی mollanayini.com و وبلاگ فارسی mollanayini.net
۷- http://bahweb.ir/ جایگاه معرفی و فروش وبسایتهای ملا نایینی.
۸- http://fekriran.ir/ وب سایت فکریران با ۸۸ زبان و ۸ نام کار میکند و برای مدیران مناسب است.
۹ - http://www.ketabgo.ir/ وب سایت کتابگو برای دریافت کتاب.
۱۰-http://aqdha.ir/ وب سایت عقدها که محل درج آگهی تجاری مؤمنین عزیز هم میباشد.
۱۱- http://yallah.ir/ وب سایت یا الله دفتر کل ایمیل ملا نایینی.
۱۲- http://bahdin.ir/ وب سایت بَه دین وبگاه رسمی فارسی دفتر شادی و غم و اندیشه
۱۳- http://taqibat.ir/ پایگاه علمی و تخصصی تعقیبات نماز.
۱۴-http://eqtedar.ir/ راهنمای توانمندیهای روحانیت شیعه و رساله علمی لزوم


دال: ترتیب وب سایتها در این صفحه در هر قسمت عموما به ترتیب الفبای انگلیسی است.


هاء: آمار وب سایتها: توضیحا اینکه بعضی وب سایتها مطالب وسیع و ارزشمند دارند و بعضی از آنها تازه شروع شده است. در فرصتهای آینده مطالب زیادی به کمک شما مؤمنین به آنها اضافه خواهد شد و شما مؤمنین عزیز هر وب سایتی را پسندیدید می توانید جهت توسعه آن کمک فرمایید. و همچنین وبلاگهای نام برده شده در وب سایت حال بلاگ در حال حاضر ۱۱۰ فضا host با ۲۱۴ نام damin نمایش داده می شود.
آمار وب سایتها از این قرار است:
وب سایت ۸۴ عدد.
وب سایتهای فارسی ۶۲ عدد.
وب سایتهای عربی ۱۴ عدد.
وب سایتهای انگلیسی ۷ عدد.
وب سایت ترکی ۱ عدد.


واو: سایر نکته های لازم:
۱- ساعت کار پاره وقت: هـمـه روزه! از اذان صبح! تا ده شب! به وقت رسمی ایران باهمـاهـنگی قبلی!!
۲- تلفن هماهنگی بانوان: ۳۸۸۱۸۱۱۱-۰۲۵ و۰۹۱۹۴۵۱۰۰۲۰ و
تلفن هماهنگی آقایان: ۳۸۸۲۴۷۷۰-۰۲۵ و ۰۹۱۹۱۹۶۶۰۱۴ و ۰۹۳۲۲۵۱۲۹۸۷
۳- سامانه پیامکی: ۳۰۰۰۵۸۴۰۹۹۹۴۴۲
۴- دیدار حضوری۱:محل درخواستی شما.
۵- دیدار حضوری۲: به نشانی قم - خ امامزاده ابراهیم - فلکه معصومیه - ابتدای ۲۴ متری آیه الله کاشانی- کوچۀ ۵۸ - پ ۹ سرای شادی و غم و اندیشه ومنزل ملا نایینی
تذکر مهم: در هنگام مراجعه ماشین خود را در خیابانهای اطراف فلکه معصومیه گذاشته و اگر متورسیکلت دارید آن را داخل حیاط بگذارید. از فلکه معصومیه تا جلو درب شصت متر فاصله می باشد. سرای شادی و غم و اندیشه در پشت بانک صادرات فلکه معصومیه داخل کوچه ۵۸ واقع شده است. کد پستی: ۸۴۶۷۱-۳۷۱۷۶
۶- ایمیل: molla@nayini.ir
۷- ایمیل: rg@vajd.ir
۸- ایمیل: info@maakum.org
۹- دورنگار: ۸۹۷۸۴۸۱۹-۰۲۱
۱۰- کلیه وب سایتهای ذکر شده در این صفحه توسط اینجانب ملا نایینی (رضا قنبری مزرعه نو) تدوین و بارگذاری شده است. اگرچه بعضی را خمس و یا موقوفه قرار داده ام و یا هدیه داده ام. اما مسؤلیت محتوای همه با اینجانب است. غیر از مسؤلیت آگهیها. ملا نایینی ۱۳۹۵/۰۶/۳۰


بـاسـمـه تـعـالـــی


نشانی وب سایتهای ملا نایینی که غالبا به زبان فارسی است و بعضه بالعربیه  And rarely in English


الف: وب سایتهای فارسی که مستقل بوده و دیگران به آن حقی ندارند. توضیخا اینکه در صورت فروش هر وب سایت حق کسانیکه رمز مطالب حفاظت شده را خریداری کرده اند محفوظ خواهد ماند. برای رفتن به هر وب سایت روی نشانی آن وب سایت با موس کیلیک فرمایید.


http://www.addin.ir/ وب سایت الدین مشخصات کتاب آنچه باید دانست.


http://alebtekar.ir/ وب سایت الابتکار؛ ابتکاری در آموزش قرآن کریم


http://alghanoon.ir/ وب سایت القانون برای قانون ازدواج موقت در نظام جمهوری اسلامی است.


http://alghanun.ir/ وب سایت القانون که حامی برای وب سایت القانون برای قانون ازدواج موقت در نظام جمهوری اسلامی است.


http://ba-5.ir/ برای تمرین ورد پرس و پیوند به حدیث شریف کساء.


http://ba5.ir/ حدیث شریف کساء.


http://ba72.ir/ اطلاعیه محرم و صفر و روضه 


http://ba-khoda.ir/ وب سایت با خدا در مورد ولایت وخانواده


http://ba-esm.ir/ وب سایت با اسم برای فروش دامنه و وب سایت


http://baharestanma.ir/ برای شهرستان نایین 


http://bahweb.ir/ وب سایت بهوب معرفی وب سایتها


http://bahweb.net/ وبلاگ بَهوب دات نت برای پشتیبانی احتمالی از وب سایت وجد  http://www.vajd.ir/ که نسخه قبلی همین وب سایت خواهد بود. 


وبگاه تشریفاتی سرای شادی و غم و اندیشه است که صفحه اول وب سایت http://www.wajd.ir همیشه به آن پیوند دارد.http://www.ba-shoma-dar-shadi-va-gham-va-andisheh.ir


http://beres.ir/ با توجه به اهمیت مطالب این وب سایت محتوای آن در وب سایت برس beres.ir تکرار شده است. این وب سایت یک رسانه بر خط غیر اختصاصی است که اشخاص می توانند از آن نشانی ایمیل خریداری نمایند.


http://defaeye.ir/ وب سایت دفائیه برای دعا می باشد


http://electronicha.ir/ وب سایت الکترونیکها (تجاری)


http://enna.ir/ وب سایت انّا برای موضوع قومیت


http://eqtedar.ir/ وب سایت اقتدار مبلغین روحانیت شیعه (جزء اموال دفتر است)


http://fekriran.ir/ وب سایت فکریران با ۸۸ زبان و۸ نام برای مدیران


http://hekmatkhaneh.ir برگ نمونه ای از کتاب نهایه الاشکال علی نهایه الحکمه تألیف اینجانب ملا نایینی که در انتظار ادمه تألیف است.


http://masoumha.ir/ وب سایت معصومها مشخصات۱۴مهصوم (ع)


http://nahayatolafkar.ir/ وب سایت نهایه الافکار قرآن در قرآن


http://roznameha.ir/ پیرامون روزنامه ها از منظر بزرگان دین و درج پیوند برای روزنامه ها و news


http://siyasatha.ir/ سایت سیاستها قرآن برای هر مجلس، دفتر اندیشه


http://sheerha.ir/ وب سایت شعرها بر مبنای اشعار مفاتیح الجنان


http://sharafat.ir/ وب سایت شرافت پدر وب سایت القانون و فضیلت وضع حمل


http://www.shokran.ir/ وب سایت شکرا برای درج آگهی تقدیر و تشکر


http://taqibat.ir/ پایگاه علمی و تخصصی تعقیبات نماز 


http://www.varzeshravesh.ir/ وب سایت ورزش روش


http://www.vajd.ir/ وب سایت وجد راهی به سوی ۷۷ وب سایت ملا نایینی.


http://www.wajd.ir/ وب سایت وجد راهی به سوی وب سایتهای ملا نایینی که جزء اموال تصویب شده سرای شادی و غم و اندیشه است.


http://zakavat.ir/ وب سایت ذکاوت برای تربیت فرزند که واگزار شده و فعلا امانت است.


http://www.zargarha.ir/ وب سایت زرگرها برای شخصیتهای بزرگواری که  زرگر هستند


http://www.zargariha.ir/ وب سایت زرگریها پیرامون مسائل امنیتی طلا و جواهر


باء: وب سایتهای فارسی و عربی که مستقل بوده و دیگران به آن حقی دارند.


 http://www.ketabgo.ir/ وب سایت کتابگو برای دریاف کتاب و فروش نرم افزار کتابخانه منزل

http://www.maktabah.ir/ وب سایت عربی مکتبه محل اخذ الکتب


جیم: وب سایتهای فارسی و عربی که مستقل بوده و دیگران به آن حقی ندارند.


http://attazkiye.ir/ وب سایت عربی التزکیه
http://attazkiye.ir/farsi/ وبلاگ فارسی التزکیه


http://aleqtesad.ir/ وب سایت عربی الاقتصاد
http://aleghtesad.ir/ وب سایت فارسی الاقتصاد


http://alhajj.ir/ وب سایت عربی الحج
http://hajha.ir/ وب سایت حجها 


http://besorat.ir/ وب سایت بسرعت
http://besorat.ir/ar/ وبلاگ عربی بسرعت


http://karegarha.ir/ وب سایت کارگرها
http://saey.ir/ وب سایت سعی عربی کارگرها


 http://porsco.ir/ برای پاسخ به سوالات دینی با قبول مسولیت بسبب اخذ اجرت

http://assoal.ir/ للاجابه بالمسائل الدینیه مع اخذ الاجره و قبول المسؤلیه 


http://shopramz.ir/ وب سایت شاپرمز فروشگاه دفتر(اموال دفتر)
http://ar.shopramz.ir/ الویب بالعربیه شاپرمز للتجاره


دال: وب سایتهای فارسی، عربی و انگلسیی مختص دفتر به اضافه کل دفتر شادی و غم و اندیشه، خمس آن از حضرت آیه الله العظمی الامام سید علی حسینی خامنه ای ادام الله ظله العالی است و هر زمان شخصا و یا بتوسط وکیل می تواند تصرف نماید.


http://bahdin.ir/ وب سایت بَه دین وبگاه رسمی فارسی دفتر شادی و غم و اندیشه است که اطلاعیه های فارسی ملا نایینی را در آن می توانید ملاحظه کنید.


http://maakum.org/ وب سایت عربی معکم؛ الموقع رسمی للمکتبه


http://ohst.ir/ websites Molla Nayini which is in English


هاء: وب سایتهای فارسی و عربی و انگلسیی که مستقل بوده و دیگران به آن حقی ندارند.


http://www.mollanayini.ir   وبگاه بین الملل ملا نایینی با وبلاگ فارسی mollanayini.net و وبلاگ عربی mollanayini.com


http://alkalam.ir/ الویب الکلام للقصار
http://racy.ir// وب سایت انگیلیسی الکلامenglish
http://tikeh.ir/ وب سایت تیکه برای جملات زیبای فارسی


 انحراف و افساد یوسف صانعی بخاطر نادیده گرفتن قرآن کریم و بدعتهای زیاد که در اسلام (ادیان الهی) گزاشته است. در این خصوص سه وب سایت ذیل به زبانهای فارسی و عربی و انگیلیسی در دست تدوین و طراحی است.

http://shekayatha.ir/ شکایتها برای شکایتهای انساهای فراوان که در زندگی نیمه تنها هستند! و یا تنها زندگی می کنند!! و آن بخاطر حرفهای الهادی و دهری و دروغهایی است که یوسف صانعی به خداوند متعال نسبت داده است. در وبسابت ویل ( wail.ir ) به زبان لاتینی به صورت اجمالی و کلی به آن اشاره شده است. و البته فساد در غیر اینها هم زیاد است.

http://www.wail.ir/(ناله)برای (قرآن با یوسف صانعی و همدسان خدانشناس و کمنیست غربی او چه می گوید english)

http://azzahir.ir/ الویب الظاهر لدفع البدع و الفساد


http://arameshha.ir/en/ وبلاگ انگیلیسی آرامشها
http://arameshha.ir/ وب سایت آرامشها
http://sokun.ir/ وب سایت سکون که عربی آرامشها است.


http://azaha.ir/ وب سایت عزاها برای آیات قرآن ویژه قرائت در مجالس اموات تألیف و تدوین می شود. همچنین آگهی مجلس عزاداری و تسلیت در آن درج می گررد.

 http://almasaeb.ir  المصائب عربی لعزاء المؤمنین

   http://www.grief.irگریف انگلیسی


واو: وب سایت عقدها به چهار زبان فارسی، عربی، انگیلیسی و ترکی هر کدام با دامنه مستقل.


http://aqdha.ir/ وب سایت عقدها که آگهی تجاری شما هم در پخش میشود.

http://www.agdha.ir/ وب سایت عقدها به زبان ترکی. قرآن سیزی اورگد میزه بوئشلرده

http://www.aghdha.ir/ وب سایت عقدها به زبان عربی.

http://troth.ir/ وب سایت ترث به زبان انگیلیسی.


زاء: وب سایتهای دفتر کل ایمیل ملا نایینی که در صورت بروز حادثه ای برای هر یک از هفتاد وب سایت ایمیل در اینجا باید اطلاع رسانی شود.


http://yallah.ir/ وب سایت عربی یا الله
http://yallah.ir/farsi/ وبلاگ یا الله فارسی


حاء: وب سایتهای دفاتر ایمیل ملا نایینی که اشخاصی که نمره ایمیل از ما دریافت کرده اند به آن حق دارند. هر دفتر ۱۴ دامنه دارد. و سایر اشخاص نیز می توانند ایمیل مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایند.


http://baqoran.ir/ وب سایت با قرآن

ad-din.ir@...(الدین) janami.ir@...(جانمی)

baqoran.ir@... (با قرآن) ba-qoran.ir@...(با قرآن)

o72.ir ...@ii72.ir ...@i72.ir ...@mufid.ir@...

abdoh.ir@... (بنده خدا) fouz.ir@... (رستگاری)

behresan.ir@... (بهرسان) buru.ir@... (برو

filebar.ir@...(فایل بر) talak.ir@...(تلک)


http://behras.ir/ وب سایت بهرس

boru.ir ...@hobb.ir ...@ya1.ir@...

dorrha.ir ...@talac.ir ...@envan.ir@...

۱۳۵۲۱۴٫ir (فاطمه زهراء علیها السلام در حساب ابجد)

behras.ir ...@beras.ir ...@addeen.ir@...

o40.ir ...@۷-۲٫ir ...@ba110.ir ...@ardhe.ir@...


http://nael.ir/ وب سایت عربی نائل

naele.ir ...@nayel.ir ...@nael.ir@...

qasire.ir ...@ya135.ir@... سخن کوتاه برای بانوان

ya110.ir ...@macum.ir@... (با شما)

haza.ir (این) alayn.ir@... (هفتاد معنای خوب دارد)

zayf.ir@... (مهمان) onsa.ir@... (زن)

qasde.ir@...(میانه‏روی برای بانوان) enni.ir@... (همانا من)

ennama.ir@...(این است وجز این نیست. برای کلام وحیانی)


http://orfi.ir/ وب سایت عرفی

al-din.ir@... (الدین) ba5.ir ...@ba14.ir@...

khayr.ir@... (خیر) qarat.ir@... (قرائت) dorha.ir@... (درّها)

neyl.ir@... (نیل) orfy.ir@... (عرفی) orfi.ir@... (عرفی)

filek.ir@... (فایلک) o70.ir@... (دفتر هفتاد) borov.ir@... (برو)

bahname.ir@... (ایمیل تبلیغات) foroshiye.ir@... (ایمیل تجارت)


http://zargo.ir/ وب سایت زرگو

۱۳۵-۲۱۴٫ir (فاطمه زهراء علیها السلام در حساب ابجد)

qesar.ir@...(سخن کوتاه) beres.ir ...@nayl.ir@... (رسیدن)

zargv.ir ...@zargo ...@al-naeini.ir@...

maaraz.ir@... (نمایشگاه) gherat.ir@...

aldin.ir ...@ya5.ir ...@ba72.ir@...

buro.ir@... (خانواده‏ها)azwaj.ir@...


طاء: خمس دفتر کل ایمیل ملا نایینی دارای سه وب سایت و هفده دامنه ذیل؛ به شرح ذکر شده در وب سایت نامدار.

۱- دفتر نامدار فارسی  

http://www.namedar.ir/ 

namedar.ir   ...@ba-noor.ir@...

banoor.ir   ...@behname.ir@...

hajaqa.ir          ...@tekke.ir@...

۲- البرید عربی

http://www.albarid.ir/

albarid.ir   ...@ghasd.ir@...

qasireh.ir       ...@urfi.ir@...

urfy.ir      ...@shaykh.ir@...

۳- بی فیو لاتینی

 http://by5.ir/ 

by5.ir ...@or5.ir ...@by14.ir@...

bypost.ir      ...@byquran.ir@...


یاء: وب سایتهای موقوفه و غیره است.


 http://alali.ir/  وب سایت العلی (دامنه) با حق استفاده از علامت نام مبارک امیرالمومنین علیه السلام  کلا به نفع نیروی انتظامی محل فروخته می شود حداقل قیمت پیشنهادی بیست و نه میلیون تومان. برای تنظیم سند از فرماندهی نیروی انتظامی محل نامه بیاورید.


http://alyaqin.ir/ وب سایت عربی الیقین برای دروس عربی حوزه


http://www.ba-iran.ir/ وب سایت با ایران


http://bazar-ma.ir/ وب سایت بازار ما ؛ برای بازار شیعیان


http://www.fekrha.ir/ وب سایت فکرها برای دروس فارسی حوزه


http://www.howzeha.ir/این وب سایت با دو دامنه کمکی  hovze.irو hovzeha.ir  خمس آل محمد علیهم السلام است که از اموال اینجانب شیخ رضا قنبری نایینی جدا شده است و آماده تحویل به دفتر مرجع عالی قدر اعلم علماء حضرت آیت الله العظمی جناب حاج شیخ حسین مظاهری ادام الله ظله العلی می باشد.


http://jameehmodarresin.ir/ جامعه مدرسین حوزه علمیه
http://jameehmodarresin.ir/arabic/ جامعه المدرسین للحوزاه العلمیه

وقف جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه شیعه


http://jameehmodarresin.info/ جامعه مدرسین حوزه علمیه برای ذکر خاطراتی از اساتیدم و غیره
http://arabic.jameehmodarresin.info/ الجامعه المدرسین للحوزاه العلمیه لذکر ما کتب اساتیدنا بالعربیه

به عنوان خمس از اموال اینجانب ملا نایینی استخراج شده


http://noorha.ir/ به عنوان خمس از اموال اینجانب ملا نایینی استخراج شده و به تبلیغات از محصولات فرهنگی نور اختصاص یافته است. و آماده تحویل می باشد که به مصلحت سازمان مربوطه بهره برداری شود.


http://zendegan.ir/ وب سایت زندگان برای شهیدان
http://zendegan.ir/arabic/ وب سایت عربی زندگان للشهداء

به عنوان خمس از اموال اینجانب ملا نایینی استخراج شده


کاف: وب سایت با دامنه id.ir. از نظر حقوقی قابلیت خرید و فروش ندارد.


http://reza-ghanbari-mazraeh-noo.id.ir رضا قنبری مزرعه نو

About clergy 3 Articles
من بنده خدا شیخ رضا قنبری نایینی هستم.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد