قسمتی از رساله توضیح المسائل در مورد اثبات وجود خدا

فصل اوّل: اثبات وجود خدا

در کتب کلامى و فلسفى، براى اثبات وجود خداوند متعال، براهین و دلایل فراوانى اقامه شده است که در اینجا، سه برهان را که فهم آن آسانتر است مى‏آوریم:

الف) برهان فطرت‏

کلمه «فطرت» در لغت به معناى «سرشت» است و فطرى بودن وجود خداوند به دو معنى است:

یکى اینکه اثبات وجود او احتیاج به استدلال و اکتساب ندارد و مانند همه بدیهیّات، امرى ضرورى و بسیار روشن است. خداوند مى‏فرماید:

«افِى اللَّهِ شَکٌّ فاطِرِ السَّمواتِ وَ الْارْض».[1] «آیا در وجود خدا که خالق آسمانها و زمین است تردیدى هست»؟

یعنى از تصوّر خلقت جهان هستى، تصدیق به وجود خالقى مدبّر، عالم و حکیم لازم مى‏آید.

به تعبیر دیگر، هر گاه انسان، آفرینش جهان هستى را با این همه عظمت ویژه، در ذهن و فکر خود تصویر و تصوّر کند، بلافاصله در ذات و فطرت خود به وجود آفریدگارى دانا و تدبیر کننده و عظیم، تصدیق و گواهى خواهد داد.

معناى دیگر فطرى بودنِ وجود خداوند این است که انسان، روحى خداجو دارد و در حقیقت خداجویى و خدایابى در عمق جان وى حاکم است و اگر حجابهاى غفلت و مادیّت از پیش چشم او برداشته شود خداوند را مى‏یابد همانگونه که انسان تشنه، تشنگى را در مى‏یابد.

مراد از فطرت در اینجا معناى دوّم است، زیرا وقتى دست انسان در بن بستهاى زندگى از همه اسباب ظاهرى کوتاه، و به تعبیر دیگر غفلتها و حجابها زایل شد خداوند را با چشم فطرت مى‏بیند و نا خود آگاه نجات و حاجت خود را از او مى‏خواهد. در این حالت، انسان خداى متعال را با

______________________________
(۱)- ابراهیم/ ۱۰٫

رساله توضیح المسائل، ص: ۴۶۷

علم حضورى مى‏یابد، مانند تشنه‏اى که پس از نوشیدن آب، رفع عطش را با علم حضورى در مى‏یابد. رسالت همه پیامبران الهى نیز این بوده است که این حالت توجّه و حضور را در انسان دائمى کنند تا انسان همیشه و در همه لحظات خداجو باشد. و خود را در محضر خداوند متعال ببیند.

ب) برهان نظم‏

اوّلًا شکى نیست که نظمى دقیق بر عالم وجود حکم فرماست و هیچ عاقلى نیست که در وجود نظم در موجودات مادّى- از اتم گرفته تا کهکشانها- تردید کند.

ثانیاً وجود نظم و تدبیر نیز بدون ناظم و مدبِّر ممکن نیست و هیچ عاقلى نظم را زاییده تصادف و اتّفاق نمى‏داند. بنابراین عقل از روى ضرورت حکم مى‏کند که نظم و تدبیر این جهان، گواه روشنى بر وجود مدبّرى حکیم است.[۲] خداوند مى‏فرماید:

«سَنُرِیهِمْ ایاتِنا فِى الْافاقِ وَ فى‏ انْفُسِهِمْ حَتّى‏ یَتَبَیَّنَ لَهُمْ انَّهُ الْحَقُّ».[3] ما آیات خود را در آفاق جهان و نفوس بندگان هویدا مى‏کنیم تا آشکار شود که وجود خداوند حقّ است»

ج) برهان امکان‏

تردیدى نیست که وجود، عارض بر جهان هستى شده است و به عبارت دیگر وجود براى جهان ضرورت ندارد و به اصطلاح منطقى، عالَم «ممکن الوجود» است. پس باید کسى این وجود و هستى را به جهان، اعطاء کرده باشد. حال این کس:

۱) یا خودِ اوست یعنى عالَم به خودش، وجود داده است که در این صورت، «دور» یعنى‏

______________________________
(۱)- نقل کرده‏اند که «نیوتن»، مدلى از منظومه شمسى ساخته و آن را به سقف کارگاه علمى خود آویخته بود و گاه براى رفع خستگى آن را به کار مى‏انداخت و از حرکت خاصّ آن لذّت مى‏برد. نیوتن، دوستى داشت که منکر خداوند بود و بارها درباره وجود خداوند با او مناظره کرده بود. روزى به دیدار نیوتن آمد. نیوتن دستگاه را به کار انداخت. دوستش شگفت‏زده پرسید: چه کسى این را ساخته است؟ نیوتن با خونسردى گفت: سازنده‏اى ندارد و خود بخود به وجود آمده است. دوستش گفت: چنین چیزى ممکن نیست. بعد از گفتگوى بسیار، نیوتن گفت: چگونه این منظومه کوچک سازنده‏اى دارد ولى جهان گسترده هستى بدون خالق مدبّر است؟

(۲)- فصّلت/ ۵۳٫

رساله توضیح المسائل، ص: ۴۶۸

توقّف چیزى بر خودش لازم مى‏آید. و در علم منطق اثبات شده است که «دور» باطل و محال است.

۲) یا چیزى غیر از عالَم، به عالَم هستى داده و خود آن هم، هستى را از عالَم گرفته است یعنى با تأثیر در یکدیگر، وجود و هستى را از همدیگر اخذ کرده‏اند که در این صورت هم باز «دور» لازم مى‏آید و در نتیجه به سوى باطل و محال مى‏رود.

۳) یا چیزى غیر از عالَم است که خودِ آن هم داراى علّت دیگرى است و آن علّت نیز علّت دیگرى دارد که لازمه این امر، وجودِ سلسله‏اى از علل غیر متناهى (علّتهاى ناشدنى) و در نتیجه «تَسلسُل» است و در علم منطق اثبات شده است که «تسلسل» نیز باطل است، زیرا معناى آن وجود معلولهاى بدون علّت است که تصوّر آن با حکم به عدم آن همراه است و به عبارت دیگر بطلان آن بدیهى است.

۴) و یا اینکه، اعطاء کننده هستى به عالَم، «واجب الوجود» است که هستىِ آن، از خودِ اوست و همه هستیها نیز از او سرچشمه مى‏گیرد. در لغت فارسى به این موجود «خدا» و در لغت عربى به او «اللَّه» مى‏گویند. قرآن شریف این برهان را در سخنى رسا و بسیار موجز چنین بیان فرموده است:

«امْ خُلِقُوا مِنْ غَیْرِ شَى‏ءٍ امْ هُمْ الْخالِقُون»[4] «آیا خود بخود آفریده شده‏اند یا خود خالق خویش هستند؟ (هر دو محال است پس خالق شما خداوند است)».

و نکته‏اى که باید به آن توجّه داشته باشیم این است که: چون در این جهان هستى، حیات، قدرت، علم، شعور، اراده و مانند اینها حکم فرماست پس باید واجب الوجود که هستى بخش این جهان است نیز داراى کلّیه این فضایل باشد، زیرا:

ذات نایافته از هستى بخش‏

 

کِى تواند که شود هستى بخش؟

 

 

 

 

 

بنابراین، اینکه گفته شده که منشأ این جهان مادّه و انرژى است که همو واجب الوجود است علاوه بر اینکه دلیلى ندارد و قرآن شریف نیز آن را تخیّل و گمانى بیش نمى‏داند،[۵] دلیل بر ردّ

______________________________
(۱)- طور/ ۳۵٫

(۲)- وَ قالُوا ما هِىَ الاّ حَیاتُنَا الدُّنْیَا نَمُوتُ وَ نَحْیا وَ ما یُهْلِکُنا الّا الدَّهْرُ وَ ما لَهُمْ بِذلِکَ مِنْ عِلْمٍ انْ هُمْ الاّ یَظُنُّونَ «کافران گفتند: زندگى ما چیزى جز زندگى همین دنیا نیست که مى‏میریم و زنده مى‏شویم (گروهى مى‏روند و گروهى مى‏آیند) و جز طبیعت ما را هلاک نمى‏کند، این سخن نه از روى علم است بلکه گمانى بیش نیست» (جاثیه/ ۲۴).

رساله توضیح المسائل، ص: ۴۶۹

آن نیز وجود دارد و آن اینکه مادّه و انرژى و مانند اینها که علم، قدرت، شعور، حیات، اراده و ….

ندارند چگونه مى‏توانند جهانى سراسر علم، قدرت، شعور، حیات، اراده و …. خلق کنند؟

فصل دوّم: اثبات توحید

«توحید»، اوّلین اصل از اصول دین و به معناى یکتایى خداوند متعال است. در فصل اوّل دلایل وجود خداوند را بیان کردیم و در این فصل به بیان دلایل یکتا بودن خداوند مى‏پردازیم. از میان ادّله فراوان توحید، نیز سه دلیل را برمى‏گزینیم:

الف) برهان فطرت‏

انسان همانگونه که در بن بستها اصلِ وجود خدا را مى‏یابد و او را مى‏خواند، همچنین در مى‏یابد که او یکى است. شنیده نشده است کسى در حال اضطرار به دو مبدأ فیض دهنده و به دو پناهگاه پناه ببرد و به عبارت دیگر چنانکه خدا را در مى‏یابد، وحدت مطلق آن ذات مقدّس را نیز درمى‏یابد:

«فَاذا رَکِبُوا فِى الْفُلْکِ دَعَوُا اللَّهَ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ فَلَمَّا نَجَّاهُمْ الَى الْبَرِّ اذا هُمْ یُشْرِکُون»[6] «هنگامى که در کشتى سوار شوند [و با خطرات مواجه گردند] خدا را با اخلاص (و یکتایى) مى‏خوانند و چون خدا ایشان را به ساحل نجات رساند [دوباره در اثر غفلت‏]، مشرک مى‏شوند».

ب) برهان نظم‏

این برهان داراى چندین بیان است، یک بیان این است که: اگر دو خداوند وجود داشته باشد باید هر یک مستقلًاّ در این جهان تأثیر داشته باشد که لازمه آن وارد شدن دو علّت بر معلول‏

______________________________
(۱)- عنکبوت/ ۶۵٫

رساله توضیح المسائل، ص: ۴۷۰

واحد است و این محال است.

تقریر دیگر چنین است: شکّى نیست که در جهان هستى نظم واحدى حکم فرما است. به طورى که اگر ذرّه‏اى از این جهان جابجا شود در کلّ نظام آن اختلال پیش خواهد آمد. وقتى وحدت نظم قطعى باشد، شکّى باقى نمى‏ماند که نظم دهنده واحدى نیز بر جهان هستى حکم فرما است، زیرا اگر دو نظم دهنده بود، وحدتى در میان نبود و اگر وحدت نظم نبود این عالم نابود مى‏شد، چنانکه قرآن شریف نیز مى‏فرماید:

«لَو کانَ فیهِما الِهَهٌ الّا اللَّهُ لَفَسَدَتا».[7] «اگر خدایى غیر از اللَّه در آسمان و زمین بود، آسمان و زمین نابود مى‏شدند».

ج) برهان امکان‏

اگر دو خدا در این جهان بود هر دو محدود بودند، زیرا لازمه دوتا بودن، محدودیّت است و خداى محدود، خدا نیست، زیرا نتیجه محدود بودن، احتیاج و ناتوانى است. به اصطلاح فلسفى از تصوّر دو خدا تصدیق به اینکه هیچ یک خدا نباشند لازم مى‏آید و به اصطلاح منطقى از تصوّر دو خدا، وجود دو ممکن الوجود لازم مى‏آید، زیرا واجب الوجود وجودى است که محدود نباشد.

همانگونه که قرآن شریف نیز مى‏فرماید:

«وَ ما کانَ مَعَهُ مِنْ الهٍ اذاً لَذَهَبَ کُلُّ الهٍ بِما خَلَقَ وَ لَعَلا بَعْضُهُمْ عَلى‏ بَعْضٍ سُبْحانَ اللَّهِ عَمَّا یَصِفُون».[8] «معبود دیگرى با خداوند نیست و اگر چنین بود هر معبودى مخلوق خود را تدبیر مى‏کرد و بعضى بر بعضى دیگر برترى مى‏جستند، منزّه است خدا از آنچه (کافران) وصف مى‏کنند».

بیان و تقریر دیگر این برهان چنین است: خدا موجودى است که وجود براى آن ضرورت دارد و ازلى، ابدى و غیرمتناهى است. معلوم است که فرض چنین وجودى، موجب طرد و نفى خداى دیگر است و به عبارت فلسفى، تصوّر آن، وحدت آن و طرد هر واجب دیگرى را لازم دارد، زیرا اگر واجب دیگرى وجود داشته باشد، غیر متناهى نیست.

______________________________
(۱)- انبیاء/ ۲۲٫

(۲)- مؤمنون/ ۹۱٫

رساله توضیح المسائل، ص: ۴۷۱

«هُوَ الْاوَّلُ وَ الْاخِرُ وَ الظَّاهِرُ وَ الْباطِنُ وَ هُوَ بِکُلِّ شَى‏ءٍ عَلیم»»[9] «اوّل و آخر و پیدا و پنهان، اوست و او به هر چیز آگاه است».[10]

 

 

 

 


[۱] ( ۱)- ابراهیم/ ۱۰٫

 

[۲] ( ۱)- نقل کرده‏اند که« نیوتن»، مدلى از منظومه شمسى ساخته و آن را به سقف کارگاه علمى خود آویخته بود و گاه براى رفع خستگى آن را به کار مى‏انداخت و از حرکت خاصّ آن لذّت مى‏برد. نیوتن، دوستى داشت که منکر خداوند بود و بارها درباره وجود خداوند با او مناظره کرده بود. روزى به دیدار نیوتن آمد. نیوتن دستگاه را به کار انداخت. دوستش شگفت‏زده پرسید: چه کسى این را ساخته است؟ نیوتن با خونسردى گفت: سازنده‏اى ندارد و خود بخود به وجود آمده است. دوستش گفت: چنین چیزى ممکن نیست. بعد از گفتگوى بسیار، نیوتن گفت: چگونه این منظومه کوچک سازنده‏اى دارد ولى جهان گسترده هستى بدون خالق مدبّر است؟

 

[۳] ( ۲)- فصّلت/ ۵۳٫

 

[۴] ( ۱)- طور/ ۳۵٫

 

[۵] ( ۲)- وَ قالُوا ما هِىَ الاّ حَیاتُنَا الدُّنْیَا نَمُوتُ وَ نَحْیا وَ ما یُهْلِکُنا الّا الدَّهْرُ وَ ما لَهُمْ بِذلِکَ مِنْ عِلْمٍ انْ هُمْ الاّ یَظُنُّونَ« کافران گفتند: زندگى ما چیزى جز زندگى همین دنیا نیست که مى‏میریم و زنده مى‏شویم( گروهى مى‏روند و گروهى مى‏آیند) و جز طبیعت ما را هلاک نمى‏کند، این سخن نه از روى علم است بلکه گمانى بیش نیست»( جاثیه/ ۲۴).

 

[۶] ( ۱)- عنکبوت/ ۶۵٫

 

[۷] ( ۱)- انبیاء/ ۲۲٫

 

[۸] ( ۲)- مؤمنون/ ۹۱٫

 

[۹] ( ۱)- حدید/ ۳٫

 

[۱۰] آیت‏اللّه العظمى مظاهرى، رساله توضیح المسائل، ۱جلد، مؤسسه فرهنگى مطالعاتى الزهرا(س) – اصفهان، چاپ: پانزدهم، ۱۳۸۹٫

 

**اعلانیه ها و وبسایتهای ملا

فارسی = الفارسیه = FARSI

bahdin.irعربی = العربیه = ARABIC

maakum.irانگلیسی = الانگلیزیه = ENGLISH

ohst.irنشانی ۷۰ وبسايت مُلا تا روز عيد غدير ۱۴۴۲مطابق ۱۴۰۰/۰۵/۰۷

ابتدا نکته های مهم

الف: /http://shopramz.ir وبسایت شاپرمز و وبلاگ عربی آن فروشگاه دفتر است و رمزهای هر یک از صفحات آن به صورت جداگانه به فروش می رسد. و از این جهت با سایر وبسایتهای ملا متفاوت خواهد بود.

برای خرید رمز محتوای محافظت شده ۷۰ وبسایت و ۲۰ وبلاگ و یا خرید های دیگر به فروشگاه بروید.

باء: http://halblog.ir/ وبسایت حال بلاگ محل معرفی اجمالی بیش از ۲۰ وبلاگ ملا. توجه: محتوای وبسایت حال بلاگ halblog.ir به خاطر اهمیت آن در حاشیه وبسایت http://behras.ir/ تکرار می شود.

جیم: مهمترین وبسایتها

بيست وبسايت بهتر از حدود دويست وبسايت و وبلاگ دفاتر ملا.

(۱)  /http://www.mulla.ir اینجا ۷۰ وبسایت دفاتر ملا.  نسخه پشتیبان مشابه سایت ملا دات آی آرmulla.ir وبسایت بِرِس دات آی آر beres.ir هست. ۲۰ وبلاگ دفاتر ملا را در وبسایت حال بلاگ دات آی آر  /http://halblog.ir ملاحظه فرمایید.

(۲)  /http://alghanoon.ir وبسایت القانون برای قانون ازدواج موقت در نظام جمهوری اسلامی ایران است که برای کامل شدن منتظر کمکهای شما مؤمنین عزیز است.

(۳)  /http://bazar-tala.ir وبسایت بازار طلا محل معرفی بهترین بازار و حدود چهل و هفت وبسایت و دامنه امانتی، خمس،  هدایا، مجهول ‌المالک و موقوفه ملا.

(۴)  /https://www.ey-khoda.ir وبسایت ای خدا وبسایت اصلی بخش فارسی و دفاتر شادی و غم و اندیشه ملا.

(۵)  /http://www.ba-zahra.ir وبسایت با زهرا علیها السلام گلچین صفحه ‌های وب از دفاتر ملا برای دخترها و زن‌ های جوان.

(۶)  /http://bahweb.ir وبسایت بَهوب جایگاه معرفی و فروش وبسایتهای ملا.

(۷)  /http://www.aela.ir وبسایت اعلی وبگاه حدود ۲۶ وبسایت و وبلاگ قرآنی دفاتر ملا.

(۸)  /http://maakum.ir الموقع الرسمی لمکتبه السرور و الحزن و التفکر و فیه الاعلان لبعض ما یقدر علماء الشیعه بلا اذن من الحاکم الشرعی.

(۹) وبسایت عربی آیت الله نو دات کام ayatollahnoo.com   و /http://www.nicha.ir  وبگاه بین‌ الملل دفاتر ملا

(۱۰)  /http://varzeshravesh.ir وبسایت ورزش روش جهت قرائت قرآن در محافل ورزشی.

(۱۱)  /http://fekriran.ir وبسایت فکریران با ۸۸ زبان و ۳ نام کار می ‌کند و برای مدیران مناسب است.

(۱۲)  /http://www.ketabgo.ir وبسایت کتابگو برای دریافت کتاب و طرح عربی آن مکتبه maktabah.ir خواهد بود.

(۱۳)  ENGLISH HOME! /http://ohst.ir

(۱۴)  /http://aqdha.ir وبسایت عقدها که محل درج آگهی تجاری مؤمنین عزیز هم هست.

(۱۵)  /http://www.yallah.ir وبسایت یاالله دفتر کل ایمیل ملا با حدود ۲۰ وبسایت از جمله وبسایتهای قصار دات آی آر /http://qesar.ir و خانواده ها /http://azwaj.ir و ۳۸ دامنه پارک شده و ۱۰ دامنه تغییر مسیر و دو لینک کوتاه و ۵ وبلاگ از جمله /http://yallah.ir/farsi و چهار دامنه کمکی.

(۱۶)  /http://bahdin.ir وبسایت بَه دین وبگاه رسمی فارسی دفاتر شادی و غم و اندیشه.

(۱۷)  /http://taqibat.ir وبسایت تعقیبات پایگاه علمی و تخصصی تعقیبات نماز.

(۱۸)  /http://alesm.ir لینک کوتاه برای وبسایت شخصی اینجانب رضا قنبری مزرعه نو معروف به ملا /http://www.reza-ghanbari-mazraeh-noo.id.ir

(۱۹)  /http://masoumha.ir وبسایت معصومها مهمترین مشخصات۱۴معصوم علیهم السلام.

(۲۰)  /http://eqtedar.ir راهنمای توانمندیهای روحانیت شیعه و رساله علمی لزوم

دال: کلیه وبسایتها و وبلاگهای ذکر شده در این صفحه با مسولیت و با مدیریت اینجانب رضا قنبری مزرعه نو معروف به ملا است و تمام پیوندهای آن به وبسایتها و یا وبلاگهای اینجانب گشوده می شوند. لازم است توجه داشته باشید که سایر وبسایتها و وبلاگها و صفحه های وب من این خصوصیت را ندارند. همچنین ترتیب وبسایتها در این صفحه در هر قسمت عموما به ترتیب الفبای انگلیسی است.

هاء: آمار وبسایتها: توضیحا اینکه بعضی وبسایتها مطالب وسیع و ارزشمند دارند و بعضی از آنها تازه شروع شده است. در فرصتهای آینده مطالب زیادی به کمک شما مؤمنین به آنها اضافه خواهد شد و شما مؤمنین عزیز هر وبسایتی را پسندیدید می توانید جهت توسعه آن کمک فرمایید. و همچنین وبلاگهای نام برده شده در وبسایت حال بلاگ. در حال حاضر حدود ۲۰۰ فضا host با ۳۰۰ نام domain  نمایش داده می شود. آمار وبسایتها از این قرار است:

وبسایت ۱۱۰ عدد.

وبسایتهای فارسی ۸۴ عدد.

وبسایتهای عربی ۱۵ عدد.

وبسایتهای انگلیسی ۱۰ عدد.

وبسایت ترکی ۱ عدد.

واو: سایر نکته های لازم:

۱- ساعت کار پاره وقت: همه روزه! از اذان صبح! تا ده شب! به وقت رسمی ایران با هماهنگی قبلی !! ضمنا با توجه به اختلال در سیستمهای اطلاع رسانی، کلیه افرادی که حق لازمی به عهده ما دارند بدون هماهنگی می توانند مراجعه نمایند

۲- تلفن هماهنگی بانوان: ۳۸۸۱۸۱۱۱-۰۲۵ و۰۹۱۹۴۵۱۰۰۲۰ و تلفن هماهنگی آقایان: ۳۸۸۲۴۷۷۰-۰۲۵ و ۰۹۱۹۱۹۶۶۰۱۴ و ۰۹۳۲۲۵۱۲۹۸۷

۳- سامانه پیامکی: ۳۰۰۰۵۸۴۰۹۹۹۴۴۲

۴- دیدار حضوری۱: به نشانی قم - خ امامزاده ابراهیم - تقاطع معصومیه - ابتدای ۲۴ متری آیه الله کاشانی- کوچۀ ۵۸ - پ ۹ سرای شادی و غم و اندیشه و منزل ملا

۵- دیدار حضوری۲: محل درخواستی شما عزیزان 

تذکر مهم: در هنگام مراجعه ماشین خود را در خیابانهای اطراف تقاطع معصومیه گذاشته و اگر موتور سیکلت دارید آن را داخل حیاط بگذارید. از تقاطع معصومیه تا جلو درب شصت متر فاصله می باشد. سرای شادی و غم و اندیشه در پشت بانک صادرات تقاطع معصومیه داخل کوچه ۵۸ واقع شده است. کد پستی: ۸۴۶۷۱-۳۷۱۷۶

۶- ایمیل برای سوال شرعی: info@mulla.ir

۷- ایمیل برای امور شخصی: rg@vajd.ir

۸- ایمیل برای سایر کارها: my@nael.ir

۹- سروش: ۰۹۱۹۱۹۶۶۰۱۴

۱۰- کلیه وبسایتها و وبلاگهای ذکر شده در این صفحه توسط اینجانب رضا قنبری مزرعه نو معروف به ملا تدوین و بارگذاری شده است. و مسئولیت محتوای همه با اینجانب است. غیر از مسئولیت آگهی ها. با تشکر ملا ۱۴۰۰/۰۵/۰۷باسمه تعالی


نشانی وب سایتهای ملا که غالبا به زبان فارسی است و بعضه بالعربیة           And rarely in English


الف: وب سایتهای فارسی که مستقل بوده و دیگران به آن حقی ندارند. توضیحا اینکه در صورت فروش هر وب سایت حق کسانیکه رمز مطالب حفاظت شده را خریداری کرده اند محفوظ خواهد ماند.


http://www.addin.ir/ وب سایت الدین مشخصات کتاب آنچه باید دانست.


http://www.akasiha.ir/ دامنه عکاسیها به فروش میرسد.


 http://akhyar.ir/دامنه اخیار به ارباب خمس پیشنهاد می شود


http://alebtekar.ir/ وب سایت الابتکار؛ ابتکاری در آموزش قرآن کریم


http://alghanoon.ir/ وب سایت القانون برای قانون ازدواج موقت در نظام جمهوری اسلامی است.


http://alghanun.ir/ وب سایت القانون که حامی برای وب سایت القانون برای قانون ازدواج موقت در نظام جمهوری اسلامی است.


http://alqanoon.ir/قوانینی که در جهان آخرت منقضی نمی شود


http://ba-khoda.ir/ وب سایت با خدا در مورد ولایت وخانواده


http://ba-esm.ir/ وب سایت با اسم برای فروش دامنه و وب سایت


http://bahweb.ir/ وب سایت بهوب معرفی وب سایتها


http://bazar-tala.ir/ وب سایت بازار طلا


وبگاه تشریفاتی سرای شادی و غم و اندیشه است که صفحه اول وب سایت http://www.neyl.ir همیشه به آن پیوند دارد.http://www.ba-shoma-dar-shadi-va-gham-va-andisheh.ir


http://defaeye.ir/ وب سایت دفائیه برای دعا می باشد


http://electronicha.ir/ وب سایت الکترونیکها (تجاری)


http://eqtedar.ir/ وب سایت اقتدار مبلغین روحانیت شیعه (جزء اموال دفتر است)


http://fekriran.ir/ وب سایت فکریران با 88 زبان و 3 نام برای مدیران


http://gooshha.ir/وبسایت گوشها


http://hekmatkhaneh.ir برگ نمونه ای از کتاب نهایه الاشکال علی نهایه الحکمه تألیف اینجانب ملا که در انتظار ادمه تألیف است.


http://masoumha.ir/ وب سایت معصومها مشخصات۱۴مهصوم (ع)


http://nahayatolafkar.ir/ وب سایت نهایه الافکار قرآن در قرآن


http://siyasatha.ir/ سایت سیاستها قرآن برای هر مجلس، دفتر اندیشه


http://sheerha.ir/ وب سایت شعرها بر مبنای اشعار مفاتیح الجنان


http://sharafat.ir/ وب سایت شرافت پدر وب سایت القانون و فضیلت وضع حمل


http://www.shokran.ir/ وب سایت شکرا برای درج آگهی تقدیر و تشکر


http://taqibat.ir/ پایگاه علمی و تخصصی تعقیبات نماز 


v14.ir/velayat-faqih

وب سایت ولایت فقیه 


http://www.vajd.ir/ وب سایت وجد راهی به سوی 70 وب سایت ملا


http://www.ykhoda.ir/ وب سایت وای خدا بجهت قرآن برای محافل علوم انسانی


http://www.zargarha.ir/ وب سایت زرگرها برای شخصیتهای بزرگواری که  زرگر هستند تهیه خواهد شد. فعلا دارای محتوای ارزشمندی است.


باء: وب سایتهای فارسی و عربی که مستقل بوده و دیگران به آن حق دارند.


 http://www.ketabgo.ir/ وب سایت کتابگو برای دریاف کتاب و فروش نرم افزار کتابخانه منزل

http://www.maktabah.ir/ وب سایت عربی مکتبه محل اخذ الکتب


جیم: وب سایتهای فارسی و عربی که مستقل بوده و دیگران به آن حقی ندارند.


http://aela.ir/ وب سایت اعلا راهی به سوی وبسایتهای قرآنی ملا http://qarat.ir// وب سایت قرائت مسیر الی مواقع القرآنیه لملا وقد کان من المکتب الایمیل ایضا


http://attazkiye.ir/ وب سایت عربی التزکیه http://attazkiye.ir/farsi/ وبلاگ فارسی التزکیه


http://aleqtesad.ir/ وب سایت عربی الاقتصاد http://aleghtesad.ir/ وب سایت فارسی الاقتصاد


http://alhajj.ir/ وب سایت عربی الحج http://hajha.ir/ وب سایت حجها


http://besorat.ir/ وب سایت بسرعت http://besorat.ir/ar/ وبلاگ عربی بسرعت


http://karegarha.ir/ وب سایت کارگرها http://saey.ir/ وب سایت سعی عربی کارگرها


 http://porsco.ir/ برای پاسخ به سوالات دینی با قبول مسولیت بسبب اخذ اجرت                           http://assoal.ir/ للاجابة بالمسائل الدینیة مع اخذ الاجرة و قبول المسؤلیة


http://shopramz.ir/ وب سایت شاپرمز فروشگاه دفتر(اموال دفتر) http://ar.shopramz.ir/ الویب بالعربیه شاپرمز للتجارة


http://www.varzeshravesh.ir/ وب سایت ورزش روش

http://www.alalal.ir/ وب سایت الاخلاق الریاضة السلامة


دال: وب سایتهای فارسی، عربی و انگلسیی مختص دفتر به اضافه کل دفتر شادی و غم و اندیشه، خمس آن از حضرت آیة الله العظمی الامام سید علی حسینی خامنه ای ادام الله ظله العالی است و هر زمان شخصا و یا بتوسط وکیل می تواند تصرف نماید. وکیل قبلا باید اطلاع دهد.


http://bahdin.ir/ وب سایت بَه دین وبگاه رسمی فارسی دفتر شادی و غم و اندیشه است که اعلانیه های فارسی ملا را در آن می توانید ملاحظه کنید.


http://maakum.ir/ وب سایت عربی معکم؛ الموقع رسمی للمکتبه


http://ohst.ir/ websites Mulla  which is in English


هاء: وب سایتهای فارسی و عربی و انگلسیی که مستقل بوده و دیگران به آن حقی ندارند.


وبسایت فارسی ey-khoda.ir و

وبسایت عربی https://www.ayatollahnoo.com/و

وبگاه بین الملل ملا

http://www.nicha.ir  


http://alkalam.ir/ الویب الکلام للقصار http://racy.ir// وب سایت انگلیسی الکلامenglish http://tikeh.ir/ وب سایت تیکه برای جملات زیبای فارسی


http://arameshha.ir/ وب سایت آرامشها http://sokun.ir/ وب سایت سکون که عربی آرامشها است.

وبسایت انگلیسی آرامشها

http://www.relief.ir/


http://azaha.ir/ وب سایت عزاها برای آیات قرآن ویژه قرائت در مجالس اموات تألیف و تدوین شده است. همچنین آگهی مجلس عزاداری و تسلیت در آن درج می گررد.

 http://almasaeb.ir  المصائب عربی لعزاء المؤمنین

   http://www.grief.irگریف انگلیسی


واو: وب سایت عقدها به چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و ترکی هر کدام با دامنه مستقل.


http://aqdha.ir/ وب سایت عقدها که آگهی تجاری شما هم در پخش میشود.

http://www.agdha.ir/ وب سایت عقدها به زبان ترکی. قرآن سیزی اورگد میزه بوئشلرده

http://www.aghdha.ir/ وب سایت عقدها به زبان عربی.

http://troth.ir/ وب سایت ترث به زبان انگلیسی.


زاء: وب سایتهای دفتر کل ایمیل ملا که در صورت بروز حادثه ای برای هر یک از هفتاد وب سایت ایمیل در اینجا باید اطلاع رسانی شود.


http://yallah.ir/ وب سایت عربی یا الله http://yallah.ir/farsi/ وبلاگ یا الله فارسی


حاء: وب سایتهای دفاتر ایمیل ملا که اشخاصی که نمره ایمیل از ما دریافت کرده اند به آن حق دارند. هر دفتر ۱۴ دامنه یا وبسایت دارد. و سایر اشخاص نیز می توانند ایمیل مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایند.


http://baqoran.ir/ وب سایت با قرآن

ad-din.ir@...(الدین) janami.ir@...(جانمی)

baqoran.ir@... (با قرآن) ba-qoran.ir@...(با قرآن)

o72.ir ...@ii72.ir ...@i72.ir ...@mufid.ir@...

abdoh.ir@... (بنده خدا) fouz.ir@... (رستگاری)

behresan.ir@... (بهرسان) buru.ir@... (برو

filebar.ir@...(فایل بر) talak.ir@...(تلک)


http://behras.ir/ وب سایت بهرس


ya1.ir وبسایت یا واحد

boru.ir ...@hobb.ir ...@ya1.ir@...

dorrha.ir ...@talac.ir ...@envan.ir@...

i.135214.ir@...(فاطمه زهراء علیها السلام در حساب ابجد)

behras.ir ...@beras.ir ...@addeen.ir@...

o40.ir ...@۷-۲٫ir ...@ba110.ir ...@ardhe.ir@...


http://nael.ir/ وب سایت عربی نائل

naele.ir ...@nayel.ir ...@nael.ir@...

qasire.ir ...@ya135.ir@... سخن کوتاه برای بانوان

ya110.ir ...@macum.ir@... (با شما)

http://haza.ir/ این پیامبر و کسانی که ایمان آوردند

haza.ir (این) alayn.ir@... (هفتاد معنای خوب دارد)

http://zayf.ir/ وب سایت ضیف برای آداب مهمانی

http://www.onsa.ir/ وبسایت انثی برای احکام بانوان

zayf.ir@... (مهمان) onsa.ir@... (زن)

qasde.ir@...(میانه‏روی برای بانوان) enni.ir@... (همانا من)

ennama.ir@...(این است وجز این نیست. برای کلام وحیانی)


http://orfi.ir/ وب سایت عرفی


http://ba5.ir/ حدیث شریف کساء.

al-din.ir@... (الدین) ba5.ir ...@ba14.ir@...

http://www.qarat.ir/ الویب قرئة مسیر الی المواقع قرآنیة

khayr.ir@... (خیر) qarat.ir@... (قرائت) dorha.ir@... (درّها)

neyl.ir@... (نیل) orfy.ir@... (عرفی) orfi.ir@... (عرفی)

filek.ir@... (فایلک) o70.ir@... (دفتر هفتاد) borov.ir@... (برو)

http://bahname.ir/ وبسایت به نامه

bahname.ir@... (ایمیل تبلیغات)

foroshiye.ir@... (ایمیل تجارت)


http://zargo.ir/ وب سایت زرگو

۱۳۵-۲۱۴٫ir (فاطمه زهراء علیها السلام در حساب ابجد)

 http://beres.ir/ با توجه به اهمیت مطالب  وب سایت ملا محتوای آن در وب سایت برس beres.ir تکرار شده است. این وب سایت یک رسانه بر خط غیر اختصاصی است که اشخاص می توانند از آن نشانی ایمیل خریداری نمایند.

http://qesar.ir/ وبسایت قصار

qesar.ir@...(سخن کوتاه) beres.ir ...@nayl.ir@... (رسیدن)

zargv.ir ...@zargo

al-naeini.ir@...

http://maaraz.ir/ وبسایت معرض

maaraz.ir@... (نمایشگاه) gherat.ir@...

 http://ba72.ir/ اطلاعیه محرم و صفر و روضه

aldin.ir ...@ya5.ir ...@ba72.ir@...

http://azwaj.ir/ همسر یابی

buro.ir@... (خانواده‏ها)azwaj.ir@...


طاء: خمس دفتر کل ایمیل ملا دارای سه وب سایت و پانزده دامنه ذیل؛ به شرح ذکر شده در وب سایت نامدار.

۱- دفتر نامدار فارسی

http://www.namedar.ir/

namedar.ir   ...@ba-noor.ir@...

banoor.ir   ...@behname.ir@...

hajaqa.ir          ...@tekke.ir@...

۲- البرید عربی

http://www.albarid.ir/

albarid.ir   ...@ghasd.ir@...

qasireh.ir       ...@urfi.ir@...

urfy.ir      ...@shaykh.ir@...

۳- بی فیو لاتینی

 http://by5.ir/

by5.ir ...@or5.ir ...@by14.ir@...

bypost.ir      ...@byquran.ir@...


یاء: وب سایتهای موقوفه و غیره است.


 http://alali.ir/  وب سایت العلی (دامنه) با حق استفاده از علامت نام مبارک امیرالمومنین علیه السلام  کلا به نفع نیروی انتظامی محل فروخته می شود حداقل قیمت پیشنهادی بیست و نه میلیون تومان. برای تنظیم سند از فرماندهی نیروی انتظامی محل نامه بیاورید.


http://alyaqin.ir/ وب سایت عربی الیقین برای دروس عربی حوزه

http://www.fekrha.ir/ وب سایت فکرها برای دروس فارسی حوزه


http://www.ba-iran.ir/ وب سایت با ایران


http://bazar-ma.ir/ وب سایت بازار ما ؛ برای بازار شیعیان


   baharestanma.irاین وب سایت برای نیروی انتظامی بهارستان نایین است. هرکس از فرماندهی نیروی انتظامی بهارستان نایین نامه بیاورد به او تحویل داده می شود.


http://enna.ir/ وب سایت وقف طوایف حاج قنبری مزرعه نو نایین برای ایجاد پیوند عاطفی بین طوایف و قبائلی که با جد اعلی ما حاج قنبر نسبت خویشی دارند و تبلیغات دینی و تجاری


این وبسایت  http://www.howzeha.ir/تحت امر مرجع عالیقدر اعلم علماء حضرت آیه الله العظمی جناب آقای حاج شیخ حسین مظاهری ادام الله ظله العالی اداره میشود http://almazaheri.ir و ما دامی که اوامر خاصه از ایشان نرسد بر وفق آثار ایشان و دیگر اعاظم حوزه مبارکه علمیه اداره می شود و این وب سایت و دامنه های http://www.hawzeha.ir و http://www.hovzeha.ir خمس آل محمد علیهم السلام است که از اموال شخصی اینجانب شیخ رضا قنبری جدا شده است.


این وب سایت http://www.hovze.ir/  تحت امر ریاست تحقیقات رایانه ای مهر حوزه علمیه اصفهان اداره می شود و ما دامی که اوامر خاصه ای از ایشان نرسده بر وفق آثارشان اداره می شود و این وب سایت خمس آل محمد علیهم السلام است که از اموال شخصی اینجانب شیخ رضا قنبری مزرعه نو نایینی معروف به ملا جدا شده است و آماده تحویل به نماینده ریاست تحقیقات رایانه ای مهر حوزه علمیه اصفهان می با شد. هر کس از ایشان نامه بیاورد به تحویل داده می شود. ضمنا کد تاييديه فني 4405594392 مي باشد. و موقتا وفق مقررات وب سایت mulla.ir ملا  اداره می شود 03/03/1400با تشکر ملا


http://jameehmodarresin.ir/ جامعه مدرسین حوزه علمیه jameehmodarresin.ir/arabic جامعه المدرسین للحوزاه العلمیه

وقف جامعه محترم مدرسین حوزه علمیه شیعه. جهت ملاحظه وقف نامه لمس یا کلیک فرمایید.


http://www.wail.ir/(ناله)برای توصیف جهندم 


http://azzahir.ir/ الویب الظاهر لدفع البدع و الفساد الظاهر


http://noorha.ir/ به عنوان خمس از اموال اینجانب ملا استخراج شده و به تبلیغات از محصولات فرهنگی نور اختصاص یافته است. و آماده تحویل می باشد که به مصلحت سازمان مربوطه بهره برداری شود.


http://zendegan.ir/ وب سایت زندگان برای شهیدان http://zendegan.ir/arabic/ وب سایت عربی زندگان للشهداء

به عنوان خمس از اموال اینجانب ملا استخراج شده. توضیحا اینکه چون حاج آقا گلستانی کسی را برای اداره آن معرفی نکرده فلذا خمس قرار داده شده است.


کاف: وب سایت با دامنه id.ir. از نظر حقوقی قابلیت خرید و فروش ندارد.


http://reza-ghanbari-mazraeh-noo.id.ir رضا قنبری مزرعه نو


اعلانیه های ملا
( شادی و غم و اندیشه )

برای خواندن اعلانیه های  فارسی  ما،  وب سایت  بَه دین  http://bahdin.ir/?p=281 را ملاحظه فرمایید. انشاء الله خوشحال شوید. همچنین لیست وب سایتهای فارسی را در همین وب سایت ببینید http://bahdin.ir/?p=46


الاعلان لبعض ما یقدر علماء الشیعه بلا اذن من الحاکم الشرعی http://maakum.ir/?p=44 و ایضا ما عند نا من الویب بالعربیه http://maakum.ir/?p=209


o.h.s.t

http://ohst.ir/  = ENGLISH HOME 

 
About clergy 3 Articles
من بنده خدا شیخ رضا قنبری نایینی هستم.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد